Haber

Hakan Fidan’dan tahıl koridoru için yoğun diplomasi trafiği

Bu resmi görüntülemek için lütfen JavaScript’i etkinleştirin

Dünya gıda krizi yeniden patlak verdi…

Rusya, geçtiğimiz yıl Türkiye’nin arabuluculuğunda imzalanan ve milyonlarca tonluk tahılın Ukrayna’dan dünyaya taşınmasını sağlayan tahıl koridoru anlaşmasından çekildiğini açıkladı.

Kremlin, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, mevcut koşullar altında anlaşmaya katılımlarını durdurduklarını, gerekli şartların oluşması halinde anlaşmaya geri döneceklerini belirterek, kapıyı açık bıraktı.

Türkiye aktif

Rusya’nın bu kararının ardından Türkiye yeniden devreye girdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile önemli görüşmelerde bulundu.

Rusya ve BM ile diplomatik trafik

Konuyu ilk olarak Guterres ile değerlendiren Fidan, telefon görüşmesinde BM Lideri ile son durumu değerlendirdi.

Fidan, Rus mevkidaşıyla görüştükten sonra konuyu analiz etmek için çok çalıştı.

Erdoğan: Putin’e inanıyorum

Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu sorunun çözümüne olumlu yaklaşacağına inandığını belirtmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı.

Rusya-Ukrayna ortasında yaşanan çatışmaların daha fazla yıkıma yol açmaması için yoğun çaba harcıyoruz. Savaşın kazananı ve barışın kaybedeni olmadığını söylüyoruz. Girişim sayesinde dünya pazarlarına 33 milyon tondan fazla tahıl eseri sevk edildi. Bu sayede gelir düzeyi düşük birçok ülkenin gıda krizine sürüklenmesinin önüne geçildi. Son günlerde diplomatik çabalarımızı yoğunlaştırdık. İlgili tüm taraflara tekrar teşekkürler. Bugünkü açıklamaya rağmen Rusya Devlet Başkanı Putin’in bu insani köprünün devam etmesini istediğine inanıyorum. Geziden döner dönmez Sayın Putin ile görüşmelerimi yapacağım. Ağustos ayında ülkemizde orta yol bulunca görüşürüz.

haberderbent.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu