Haber

Yapı denetim kuruluşlarına ilişkin yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile yapı denetim kuruluşlarının görevlendirme sonrası iş ve süreçlerde ihmale yol açtığının tespiti halinde 60 veya 90 gün süreyle elektronik dağıtım talimatından kaldırılacak ve yeni iş yapamayacak.

Yapı Denetim Kuruluşlarının Yapı Malikleri İle Yapı Denetimi Hizmet Sözleşmesi İmzalayacaklarının Elektronik Ortamda Belirlenmesine İlişkin Esas ve Esaslar Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 4708 sayılı Yapı Denetimi Kanunu kapsamında binalarda hangi yapı denetim kuruluşunun görev alacağını belirlemektedir.

Görevlendirmeden sonraki iş ve işlemlerde yapı kontrol kuruluşlarının ihmaline karşılık idari para cezası uygulanır. Bunun aslını düzenlemek için mevcut Tebliğ kararları tadil edilmiştir.

Buna göre yapı denetim kuruluşu, kendisinden kaynaklanan nedenlerle Bakanlıkça belirlenen süre içinde yapı denetim hizmet sözleşmesini imzalamazsa veya yapı ruhsatı alındıktan sonra hatalı bir atamaya yol açtığı anlaşılırsa, 60 veya 90 gün içinde sıralamadan çıkarılacaktır. Yeni işlere izin verilmeyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu